Dziś jest piątek, 02.12.2022, imieniny Balbiny, Pauliny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gminne Przedszkole w Malanowie » Aktualności » „PIERWSZA POMOC I PRZEDSZKOLAKI” – podsumowanie realizacji programu w gr. VI, VII i VIII

„PIERWSZA POMOC I PRZEDSZKOLAKI” – podsumowanie realizacji programu w gr. VI, VII i VIII

Prace dzieci

W bieżącym roku szkolnym grupy VI, VII i VIII realizowały program „Pierwsza pomoc i przedszkolaki”. Głównym celem programu było kształtowanie u dzieci kompetencji do tego, by w przyszłości nabyły umiejętności fachowego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przebiegały wg określonego schematu i układu treści ujętych w bloki tematyczne. W ramach pierwszego (A) dzieci nabywały praktyczne umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy oraz uczestniczyły w zabawach i „ćwiczeniach” oswajających z emocjami – zapoznanie z fantomem, bezpieczeństwo własne, numery alarmowe, pozycja bezpieczna, folia życia, resuscytacja. Drugi blok (B) to zajęcia odnoszące się do wiedzy i postaw dzieci na podstawie wcześniej zdobytych wiadomości – postawa empatii, elementy etyki, torba bezpieczeństwa, apteczka, łańcuch pomocy, oddychanie i krążenie krwi, mózg, płuca, serce – istota centralizacji, bohaterska Trójka – podsumowanie programu. Dzieci oprócz ćwiczeń wykonywały karty pracy pozwalające usystematyzować i utrwalić zdobyte wiadomości. Przedszkolaki spotkały się również z ekspertem – strażakiem OSP Malanów oraz stworzyły indywidualne „Kroniki pierwszej pomocy”. Realizacja programu była płaszczyzną do kształtowania dojrzałości społecznej dzieci, zaradności, umiejętności organizowania bezpiecznej zabawy i samodzielności. Projekt spotkał się z zainteresowaniem ze strony sześciolatków oraz przyczynił się m.in. do rozwijania u nich takich zachowań i postaw jak: bezpieczne dla siebie reagowanie w sytuacji zagrożenia czy troska i rozwijanie poczucia odpowiedzialności za siebie i innych.

 E.B.

 

zdjęcia: grupa VI i VIII

             grupa VII

 


Pozostałe aktualności