Dziś jest środa, 19.06.2024, imieniny Gerwazego, Protazego
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gminne Przedszkole w Malanowie » Aktualności » Wycieczka do gospodarstwa rolnego - grupa IV i V

Wycieczka do gospodarstwa rolnego - grupa IV i V

zdjecia dzieic z upominkami

W ramach realizowanego tematu kompleksowego „Na wiejskim podwórku” przedszkolaki z grupy IV i V udały się z wizytą do gospodarstwa rolnego w Celestynach, które prowadzi wspólnie z żoną i rodzicami Pan Karol Dewicki. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą rolnika i wiejskim gospodarstwem, a przez to kształtowaniem szacunku do ciężkiej pracy i otaczającej przyrody. Dzieci od samego rana, czekały z niecierpliwością na autokar, który zawiózł ich na miejsce wycieczki. Będąc już w Celestynach, w pierwszej kolejności pojechaliśmy zobaczyć sosnę „Celestynę”, która jest jednym z dwóch pomników przyrody rosnących na terenie naszej gminy. Celestyna ma około 16 m wysokości, obwód pnia wynoszący395 cm i liczy sobie ok. 300-400 lat. Następnie pojechaliśmy na gospodarstwo rolne. Gospodarze wspólnie z przedstawicielami Mleczarni Turek przywitali nas bardzo serdecznie a następnie oprowadzili po gospodarstwie opowiadając o życiu zwierząt tam żyjących. Dzieci miały możliwość obejrzeć oborę a w niej mieszkające cielaki i krowy. Dowiedziały się co krowy lubią jeść (kiszonka z trawy, kukurydzy, siano i specjalne paszę), pić oraz jak funkcjonują w ciągu dnia. Dużym zainteresowaniem była szczotka do drapania dla krów. Dzieci miały możliwość zobaczyć cysternę, która specjalnie przyjechała by pokazać jak odbiera się mleko od gospodarza. Kolejną atrakcją były traktory, kombajn zbożowy, przyczepa samozbierająca oraz inne ciekawe maszyny rolnicze, które wykorzystywane są w codziennej pracy rolnika. Później przeszliśmy do dużego garażu w którym czekało na nas "śniadanie na sianie". Na snopkach od słomy dzieci miały przygotowany zdrowy poczęstunek w postaci owoców i soku, a w między czasie pan Marek Kukulski z Mleczarni z panem Pawłem Dewickim pokazali dzieciom jak robi się prawdziwe masło z wykorzystaniem kierzanki. W trakcie procesu powstawania masła dzieci mogły również spróbować mleka prosto od krowy, które serwowała pani Ania. Potem zjadły kanapeczkę ze świeżo powstałym masłem. Dzieci mogły zobaczyć również ziarna różnych zbóż tj. kukurydza, jęczmień, żyto, owies. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły gospodarzom podziękowanie. Przedszkolaki otrzymały natomiast bogate prezenty ufundowane przez Mleczarnię Turek. To była fantastyczna i niezapomniana lekcja. Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone, uśmiechnięte, i bogatsze o nowe doświadczenia. Po takiej praktycznej lekcji żaden przedszkolak nie powinien mieć problemu z odpowiedzią na pytanie: „Skąd się bierze mleko?”. Chcieliśmy jeszcze raz podziękować Państwu Dewickim za miłe ugoszczenie nas, przekazanie cennych informacji i oprowadzenie po swoim gospodarstwie.

A.D.M.

zdjęcia: galeria

 


Pozostałe aktualności