Dziś jest środa, 19.06.2024, imieniny Gerwazego, Protazego
Jesteś tutaj: Strona główna » Gminne Przedszkole w Malanowie » Aktualności » Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszym przedszkolu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszym przedszkolu

dzieci z grupy Jezyki z plakatem
2 kwietnia przypadał Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007r., jako jeden z kilku nieoficjalnych dni ONZ poświęconym kwestiom zdrowotnym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu. Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Malanowie na znak solidarności z osobami w spektrum autyzmu dołączyły do akcji. W przedszkolu odbyły się zajęcia dotyczące autyzmu mające na celu budowanie wśród dzieci wrażliwości społecznej w tym zakresie. W trakcie zajęć zwrócono uwagę na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób w spektrum autyzmu. Dzieci w temat autyzmu wprowadziła bajka psychoterapeutyczna "Zgadnij kto?" z książki S. Furmańskiej "Oswajanie przez bajanie", wyświetlona została też krótka bajka edukacyjna, która w prosty sposób wyjaśniła, jak funkcjonują osoby z autyzmem. Proste ćwiczenia sensoryczne pomogły dzieciom zrozumieć, w jaki sposób działają zmysły osób z autyzmem. Dzieci w trakcie zajęć poznały charakterystyczne cechy osób z autyzmem, dowiedziały się, z jakimi kłopotami mogą mierzyć się te osoby, jakie emocje odczuwają oraz jak być dobrym przyjacielem takiej osoby. Przedszkolaki w swoich grupach na koniec wykonały wspólne plakaty. W trakcie zajęć pedagog specjalny i nauczyciel współorganizujący kształcenie specjalne wyjaśniali, że osoby w spektrum autyzmu inaczej odbierają świat, inaczej pokazują swoje emocje, ale tak samo lubią zabawę, chcą mieć przyjaciół i chcą być szczęśliwi. Mimo, że inaczej komunikują się z otoczeniem, mają takie same potrzeby i prawa jak każdy. Celem akcji było skupienie się na akceptacji i wspieraniu osób w spektrum autyzmu w myśl hasła „Każdy inny, wszyscy równi”. Przedszkolaki i wychowawcy włączając się do akcji kolejny raz udowodnili, że są tolerancyjni i wrażliwi na potrzeby innych.

Karolina Drygała

Paulina Jóźwiak