Dziś jest wtorek, 23.04.2019, imieniny Jerzego, Wojciecha
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gminne Przedszkole w Malanowie » Aktualności » JESTEŚMY CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI – grupa VII

JESTEŚMY CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI – grupa VII

JESTEŚMY CZYTELNIKAMI BIBLIOTEKI – grupa VII

„W książkach jest wszystko. Czytajcie książki, bo uszlachetniają serca, kształcą rozum, hartują wolę i kształtują charakter...” J. Wantuła


Świadomi zalet i pozytywnego wpływu książek nie tylko na rozwój intelektualny oraz w celu zaszczepienia już od wczesnego dzieciństwa potrzeby kontaktu z książkami staramy się, aby nasi wychowankowie mieli różnorodny kontakt z nimi jak najwcześniej. Jest to ważne szczególnie w dobie Internetu, kiedy to wielu z nas ogranicza kontakt z książkami. Sześciolatki z grupy VII kontynuowały zapoczątkowaną w ubiegłych latach współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Malanowie. Systematycznie odwiedzały ją wypożyczając książki do czytania w domu. Opowiadały o nich, rysowały ilustracje, wymieniały się spostrzeżeniami. Ponadto przedszkolaki podczas lekcji bibliotecznych oraz regularnych wizyt poznały jej pracowników, zasady funkcjonowania biblioteki, uczyły się właściwego zachowania w czytelni, obchodzenia z książkami itp. Stosowne zajęcia dydaktyczne miały również miejsce w przedszkolu, podczas których dzieci dowiedziały się m. in. jakie są etapy powstawania książki. Zwieńczeniem tych działań była uroczystość pasowania na czytelnika, która miała miejsce 13 czerwca 2018r. w GBP w Malanowie. Sześciolatki zaprezentowały krótką część artystyczną oraz wręczyły narysowane przez siebie ilustracje do wypożyczanych bajek. Kiedy dzieci udowodniły, że potrafią właściwie zachowywać się w bibliotece, znają zasady wypożyczania książek, obchodzenia się z nimi oraz wykazały się wiadomościami na temat przeczytanej literatury, nastąpiła ważna dla nich część uroczystości. Dyrektor p. Małgorzata Przygońska uroczyście pasowała każdego przedszkolaka na czytelnika biblioteki wręczając imienną kartę czytelnika, która uprawnia do indywidualnego korzystania ze zbiorów biblioteki. Na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki, a potem każde mogło już samodzielnie wypożyczyć wybraną przez siebie książkę. Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki serdeczności i otwartości na współpracę Pracowników Biblioteki, a także akceptacji i zaangażowaniu Rodziców dzieci z grupy VII.
Zaszczepiona w dzieciństwie miłość do książek, właściwy przykład oraz ułatwianie dostępu do książek procentuje w przyszłości umiejętnościami społecznymi, intelektualnymi i kulturalnymi.

Elżbieta Bartosik

 

zdjęcia: galeria


Pozostałe aktualności