Dziś jest czwartek, 21.02.2019, imieniny Eleonory, Kiejstuta
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gminne Przedszkole w Malanowie » Aktualności » ”GMINA MALANÓW - TU MIESZKAM, UCZĘ SIĘ I BAWIĘ”- grupa IV

”GMINA MALANÓW - TU MIESZKAM, UCZĘ SIĘ I BAWIĘ”- grupa IV

”GMINA  MALANÓW - TU MIESZKAM, UCZĘ SIĘ I BAWIĘ”- grupa IV

Przez ostatnie dwa miesiące dzieci z grupy IV realizowały projekt wychowawczo-dydaktyczny pt.
”Gmina Malanów- tu mieszkam, uczę się i bawię”. Celem projektu było poznanie gminy oraz jej okolicy, uwrażliwienie na piękno naszego regionu, odczuwanie dumy z dorobku pokoleń oraz rozwijanie świadomości narodowej. Dzieci miały wiele zadań do zrealizowania.  Na samym początku zorganizowaliśmy gazetkę tematyczną pt. „Poznajemy naszą okolicę” dzięki której dzieci obejrzały zabytki, a następnie zapoznały się z mapą Gminy Malanów. Dzieci przypomniały i utrwaliły sobie barwy flagi narodowej, godła Polski, herbu Gminy Malanów oraz hymnu Polski. Wykonały prace plastyczne nt. ”Mój dom”, „Moja  rodzina” i prezentowały je w szatni przedszkola. Zwiedzanie gminy rozpoczęliśmy od wizyty w naszym parafialnym kościele w Malanowie. Dzięki uprzejmości księdza prałata Stanisława Płaszczyka, mieliśmy okazję zobaczyć stary kościół, zabytkową dzwonnicę oraz nową świątynie. Z zaciekawianiem oglądaliśmy ciekawe zakamarki malanowskiego kościoła oraz słuchaliśmy ciekawych opowieści księdza prałata.  Kolejnego dnia  byliśmy z wizytą w oddziałach zamiejscowych w Miłaczewie oraz w Dziadowicach, gdzie dzieci miały okazję obejrzeć tamtejsze obiekty oraz spotkać się ze swoimi kolegami. Tego dnia mogliśmy również zobaczyć dwa pomniki przyrody:  sosnę w Celestynach oraz Dąb Bartek w Kotwasicach.
Kolejne miejsce jakie odwiedziły przedszkolaki to Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna. Po serdecznym powitaniu i wysłuchaniu cennych informacji nt. biblioteki przez p. Dyrektor Małgorzatę Przygońską, dzieci zostały wprowadzone w wspaniały świat książek, baśni i bajek przez p. Joannę Adamczyk. Następnego dnia dzięki uprzejmości p. Łukasza Jasiaka mogliśmy zwiedzić  Ośrodek Sportu i Rekreacji w Malanowie. Bardzo ważnym elementem projektu było poznanie historii Przedszkola, czyli miejsca w którym dzieci na co dzień bawią się, uczą i odkrywają własne talenty. Na niezwykle ciekawą lekcję historii przedszkolaków zabrały p. Natalia Miszczak – była dyrektor Gminnego Przedszkola w Malanowie oraz p. Barbara Klimek – emerytowana nauczycielka naszego Przedszkola. Panie we wspaniały sposób opowiadały o początkach malanowskiego Przedszkola. Dzieci miały okazje obejrzeć stare kroniki, foldery oraz  fotografie na których mogły odnaleźć swoich dziadków i rodziców. Panie opowiedziały i pokazały w jakie zabawy bawiły się gdy chodziły do przedszkola. Na koniec zajęć dzieci otrzymały od gości małe,  barwne książeczki z bajkami.
Dzięki uprzejmości strażaków mogliśmy zwiedzić remizę strażacką w Grąbkowie. Dzieci obejrzały wóz bojowy i jego wyposażenie, przymierzały strażackie mundury i hełmy, a na koniec miały okazję „lać wodę” strażackim wężem.  Ostatnim punktem naszego zwiedzania ciekawych miejsc była wizyta w Urzędzie Gminy w Malanowie. W rolę przewodników wcielili się p. Mirosław Mękarski – sekretarz Gminy Malanów oraz p. Dorota Frątczak – mama naszego przedszkolaka. Dzieci zapoznały się z funkcjonowaniem urzędu oraz pracą urzędników w różnych referatach. Wielką frajdą było spotkanie z Wójtem Gminy Malanów p. Sławomirem Prentczyńskim oraz możliwość zasiądnięcia na fotelu wójta. Na Sali Obrad dzieci przez chwilę mogły poczuć się jak gminni radni.
Nasze działania podsumowaliśmy w plenerze malarskim w ogrodzie pt. „Znamy naszą okolicę”. Dzieci miały okazje zaprezentować  na sztalugach to co zapamiętały z udziału w projekcie. Barwne prace dzieci można podziwiać w przedszkolnej szatni. Zdobyte wiadomości nt. projektu podsumowaliśmy w quizie. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Spotkania z ciekawymi ludźmi były bardzo atrakcyjne. Chętne przedszkolaki wzięły również udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt.  "Mój Dom - Moja Mała Ojczyzna". Organizatorem konkursu było Przedszkole w Kalinowicach k. Zamościa. Dzięki realizacji tego projektu dzieci zdobyły nie tylko nowe doświadczenia i umiejętności ale udało się je zainteresować najbliższym środowiskiem i rozwijać ich tożsamość lokalną i narodową. Cele projektu zostały osiągnięte.

Agnieszka Dwicka-Misiek

 

zdjęcia: galeria


Pozostałe aktualności