Dziś jest czwartek, 16.07.2020, imieniny Mariki, Benity
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Gminne Przedszkole w Malanowie » Aktualności » „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” - grupa VI i VII

„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” - grupa VI i VII

 „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” - grupa VI i VII

Sześciolatki z grupy VI i VII  po raz kolejny przystąpił do realizacji program edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas” organizowany przez Państwowa Stacje Sanitarno – Epidemiologiczną  w Turku. Program ten skierowany jest nie tylko do dzieci ale również ich rodziców i opiekunów, a jego głównym celem jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Kolejną formą realizacji programu był cykl zajęć dydaktycznych skierowany do dzieci. W ramach realizacji programu odbyła się wycieczka po najbliższej okolicy, której celem było zwrócenie uwagi dzieci na źródła dymów oraz miejsca ich wydobywania. Dzieci zwracały tez uwagę na kolor dymu. Kolejnym krokiem w realizacji programu było  spotkanie z panią pielęgniarką Justyną Sypniewską. Pani pielęgniarka w bardzo interesujący sposób odpowiedziała dzieciom na pytanie: Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy? Jak palenie tytoniu wpływa na zdrowie? Co oznacza termin bierne palenie? oraz przedstawiła aktywne  sposoby spędzania czasu wolnego. Następnie dzieci poznawały historię Dinusia, smoka który wybrał się na wycieczkę pociągiem. Dzieci miały okazję aby wypowiadać się na temat odczuć smoka podczas przebywania  w zadymionym pomieszczeniu. Dzieci uczestniczyły w podróży z Dinkiem przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”, zatrzymywały się przy różnych stacjach i rozpoznawały źródła dymu. Uczyły się piosenki o Dinku. Realizacja programu przyczyniła się do wzrostu kompetencji dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, w których inni palą papierosy, zwiększenie świadomości rodziców na temat znaczenie ich roli w rozwoju zdrowotnym dzieci a szczególnie w profilaktyce antytytoniowej, kształtowanie zachowań asertywnych u dzieci w sytuacji, w których narażone są na dym tytoniowy.

 koordynator programu A. Dembińska

zdjęcia: galeria


Pozostałe aktualności